- 10L60 tam otomatik mi?
- 10L60 kaç ileri?
- 10L60 ile 10R60 aynı mı?
- 10L60 ile 10L80 aynı mı?
- 10L60 ne kadar tork taşır?
- Camaro 3.6 hangi şanzımanı kullanıyor?
- Camaro 2.0 Turbo 10L60 mı?
- Cadillac CT4-V hangi şanzımanı kullanıyor?
- CT4-V Blackwing 10L60 mı?
- Cadillac CT5 2.0 hangi şanzımanı kullanıyor?
- 10L60 hangi yağı kullanır?
- 10L60’a Dexron VI konur mu?
- 10L60 için Motul hangi yağ kullanılabilir?
- 10L60 kaç litre yağ alır?
- 10L60 filtresi değişir mi?
- 10L60 yağı kaç km’de değişmeli?
- P0747 10L60’ta ne anlama gelir?
- 10L60 vuruntu yaparsa komple revizyon gerekir mi?
- 10L60 alınır mı?
10L60 Şanzıman Nedir?
10L60, General Motors’un boyuna motorlu arkadan veya dört tekerlekten çekişli araçları için kullandığı 10 ileri, tork konvertörlü ve elektronik-hidrolik kontrollü tam otomatik şanzımandır.
10L ailesi Ford ile ortak geliştirilen 10 ileri mimariden doğmuştur. 10L60, aynı temel yapıdaki 10L80 ve 10L90’a göre daha düşük tork sınıfına yönelik hazırlanmıştır. İlk önemli 10L60 uygulamalarından biri 2020 model yılı Chevrolet Camaro 3.6 V6 olmuştur.
10L60 içerisinde:
- 10 ileri ve 1 geri vites
- tork konvertörü
- elektronik kontrollü lock-up kavraması
- dört planet dişli seti
- altı çok plakalı kavrama/fren elemanı
- bir tek yönlü kavrama
- elektronik basınç kontrol solenoidleri
- giriş, iki ara ve çıkış olmak üzere dört hız sensörü
bulunur. Tork konvertörü lock-up kontrolü 1. vitesten 10. vitese kadar kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.
10L60:
- CVT değildir.
- DCT değildir.
- Robotize manuel değildir.
- Klasik tork konvertörlü tam otomatik şanzımandır.
Temel çalışma sistemini Tam Otomatik Şanzıman rehberinde daha ayrıntılı anlattık.
10L60 Kodunun Anlamı Nedir?
Kod genel olarak:
- 10: 10 ileri
- L: longitudinal, yani boyuna yerleşim
- 60: bu 10 ileri aile içerisindeki tork/dayanım sınıfı
şeklinde okunabilir.
Ancak 60 rakamını doğrudan tek bir kesin Nm değerine çevirmek doğru değildir.
10L60 teknik piyasada genel olarak yaklaşık 600 Nm sınıfında değerlendirilir. Buna rağmen GM’nin bütün 10L60 varyantları için yayınladığı tek bir “600 Nm üstüne çıkamaz” mekanik sınır yoktur.
Örneğin Cadillac CT4-V’nin 2.7 turbo motoru yaklaşık 500 Nm tork üretirken fabrika çıkışı 10L60 ile eşleştirilmiştir.
Bu nedenle motor yazılımında yalnız maksimum torka bakmak yerine:
- torkun hangi devirde geldiği,
- aracın ağırlığı,
- şanzıman sıcaklığı,
- kavrama basıncı,
- kullanım şekli
birlikte değerlendirilmelidir.
10L60 ile Ford 10R60 Aynı mı?
10L60 ile Ford 10R60 aynı ortak 10 ileri mimarinin birbirine yakın GM ve Ford uygulamalarıdır.
10L ailesi Ford ile ortak geliştirilmiştir. Ancak bu durum iki şanzımanın komple olarak birbirinin yerine takılabileceği anlamına gelmez.
Aralarında:
- gövde ve bağlantılar,
- tork konvertörü,
- valf gövdesi,
- TCM,
- solenoid karakterizasyonu,
- yazılım,
- araç kalibrasyonu
farklılık gösterebilir.
Dolayısıyla:
10R60 = 10L60 bire bir parça değişimi
şeklinde düşünülmemelidir.
10L60 ile 10L80 Arasındaki Fark Nedir?
İki şanzıman aynı 10L ailesinin farklı kapasite seviyeleridir.
10L60
Daha düşük/orta torklu uygulamalar:
- 2.7 turbo dört silindir
- 3.6 atmosferik V6
- 2.0 turbo belirli Cadillac uygulamaları
gibi motorlarla kullanılır.
10L80
Daha yüksek torklu:
- V8 motorlar,
- 3.0 turbo V6,
- büyük SUV ve pickup uygulamaları
için daha yaygındır.
Örneğin Chevrolet Camaro’da 3.6 V6 ile 10L60 MI1, 6.2 V8 uygulamalarında ise daha yüksek kapasiteli 10L80/10L90 kullanılması bu farkı net gösterir.
Aynı temel oranlara sahip olmaları:
- kavramaların,
- tork konvertörünün,
- valf gövdesinin,
- gövde parçalarının
tamamının aynı olduğu anlamına gelmez.
10L60 ile 10L90 Aynı mı?
Hayır.
10L90, ailenin daha yüksek performanslı ve yüksek tork kapasiteli versiyonudur.
Örneğin yüksek güçlü Camaro veya Cadillac performans modellerinde 10L90 kullanılabilirken 10L60 daha düşük tork sınıfındaki motorlarda tercih edilir.
Bu nedenle bir araçta “GM 10 ileri var” bilgisinden yola çıkılarak 10L60, 10L80 veya 10L90 kararı verilmemelidir.
RPO kodu mutlaka kontrol edilmelidir.
10L60 tarafında karşılaşabileceğimiz önemli RPO kodları:
- MI1: Camaro
- MQA: Cadillac CT4
- MQ2: Cadillac CT5
şeklindedir.
10L60 Gen 1 ve Gen 2 Arasındaki Fark Nedir?
10L60 üretim boyunca hidrolik revizyonlar geçirmiştir.
Bu nedenle piyasada:
- 10L60 Gen 1
- 10L60 Gen 2
valf gövdesi ayrımıyla karşılaşılır.
Gen 2 yapısı yaklaşık 2020 dönemiyle birlikte yeni uygulamalarda kullanılmaya başlanmıştır. Valf gövdesinin bazı basınç kontrol devreleri ve valf düzenleri değişmiştir.
Özellikle:
- ana basınç regülatörü,
- TCC regulator,
- feed-limit devreleri,
- kavrama besleme devreleri
açısından parça seçerken nesil belirlenmelidir.
Yalnız “10L60” koduna bakıp valf gövdesi sipariş edilmemelidir.
10L60 Kaç İleri?
10L60 10 ileri ve 1 geri vitese sahiptir.
Temel vites oranları:
- 1. vites: 4.696
- 2. vites: 2.985
- 3. vites: 2.156
- 4. vites: 1.779
- 5. vites: 1.526
- 6. vites: 1.278
- 7. vites: 1.000
- 8. vites: 0.854
- 9. vites: 0.689
- 10. vites: 0.636
- geri vites: 4.866
şeklindedir.
Araç üreticisinin yuvarlamasına göre rakamlar 4.70, 2.99, 2.15 gibi küçük farklılıklarla gösterilebilir.
- vites direkt orandır.
8., 9. ve 10. vites overdrive olduğu için uzun yolda motor devri oldukça düşük tutulabilir.
10L60 Nasıl Çalışır?
Motor gücü ilk olarak tork konvertörüne aktarılır.
Araç harekete geçerken tork konvertörü:
- kalkışı yumuşatır,
- motor ile şanzıman arasında hidrodinamik bağlantı oluşturur,
- gerekli şartlarda tork çoğaltımına yardımcı olur.
Tork konvertörünün temel çalışma mantığı Tork konvertörü nedir? rehberinde açıklanmıştır.
Araç hareket ettikten sonra lock-up kavraması devreye alınabilir.
10L60 ailesinde TCC’nin 1. vitesten 10. vitese kadar kullanılabilmesi, eski nesil otomatiklere göre tork konvertörü kaybını ciddi şekilde azaltır.
Bunun sonucunda:
- daha direkt gaz tepkisi,
- daha düşük yakıt tüketimi,
- daha az konvertör kayması,
- daha iyi sıcaklık kontrolü
elde edilir.
10L60 İç Mekanik Yapısı
10 ileri oranı oluşturmak için dört planet dişli grubu kullanılır.
Sistem toplam:
- 6 kavrama/fren elemanı
- 1 tek yönlü kavrama
üzerinden çalışır.
Her viteste kavramaların farklı kombinasyonları uygulanır.
Bu yapı sayesinde 10 vites elde edilirken şanzımanın boyu gereksiz şekilde büyütülmemiştir.
Ancak çok sayıda oran ve kavrama kombinasyonu nedeniyle hidrolik basınç kontrolünün hassas olması gerekir.
Bir kavrama geç dolarsa:
- flare,
- yumuşak geçiş,
- ardından sert kavrama
oluşabilir.
Kavrama fazla hızlı uygulanırsa sert vuruntu hissedilebilir.
Valf Gövdesi ve Solenoid Sistemi
10L60’ın vites kalitesinin merkezinde valf gövdesi bulunur.
TCM, elektronik solenoidler üzerinden her kavramanın:
- ne zaman doldurulacağını,
- hangi basınçta çalışacağını,
- ne hızla bırakılacağını
kontrol eder.
Bu nedenle valf gövdesindeki küçük bir hidrolik kaçak bile çok farklı sürüş belirtileri oluşturabilir.
Örneğin:
- düşük line pressure,
- D/R gecikmesi,
- sert vites,
- flare,
- lock-up kayması
aynı valf gövdesinin farklı devrelerinden kaynaklanabilir.
Hidrolik Beyin Arıza Belirtileri rehberindeki genel belirtiler 10L60 teşhisinde de yardımcı olur.
Solenoid kodu görülmesi durumunda ise Solenoid arızası nasıl anlaşılır? içeriğindeki elektriksel ve hidrolik ayrım yapılmalıdır.
Hız Sensörleri ve TCM
10L60 ailesinde dört ayrı hız bilgisi kullanılır:
- input speed
- intermediate speed 1
- intermediate speed 2
- output speed
Bu veriler sayesinde TCM hangi planet veya kavrama grubunun gerçek hızını çok daha ayrıntılı izleyebilir.
Bu özellikle 10 ileri şanzımanda önemlidir.
Örneğin TCM 6. vitesi komut ettiğinde yalnız giriş ve çıkış devrine değil, ara mil hızlarına da bakarak:
- gerçek vites oranını,
- hangi kavramanın kaydırdığını,
- geçiş süresini
hesaplayabilir.
Bu nedenle hız sensörü veya elektriksel sinyal problemi mekanik arızaya benzeyebilir.
Şanzıman sensör arızası vites geçişini etkiler mi? rehberindeki kontroller mekanik sökümden önce yapılmalıdır.
10L60 Hangi Araçlarda Kullanılır?
10L60’ın araç listesi 10L80 kadar geniş değildir. En önemli uygulamalar Camaro, Cadillac CT4 ve CT5’tir.
Aynı aracın bütün motorlarında 10L60 bulunmadığı için listeyi motor bazında ayırmak gerekir.
Chevrolet Camaro
- Chevrolet Camaro LT – 3.6 V6 LGX – 2020-2024 – 10L60 MI1
- Chevrolet Camaro 3LT – 3.6 V6 LGX – 10 ileri otomatik seçeneği – 10L60 MI1
2020 model yılıyla birlikte 3.6 V6 Camaro’da 8L45’in yerini 10L60 almıştır. 2.0 Turbo Camaro ise aynı dönemde 8L45 ile devam ettiği için 2.0 Turbo’yu 10L60 kabul etmiyoruz.
Cadillac CT4
10L60 özellikle 2.7 L3B turbo motorla kullanılır.
- Cadillac CT4 Premium Luxury – 2.7 Turbo L3B – RWD – 10L60 MQA
- Cadillac CT4 Premium Luxury – 2.7 Turbo L3B – AWD – 10L60 MQA
- Cadillac CT4-V – 2.7 Turbo L3B – RWD – 10L60 MQA
- Cadillac CT4-V – 2.7 Turbo L3B – AWD – 10L60 MQA
2024 GM parça eşleştirmelerinde L3B motor ile MQA doğrudan 10L60 olarak ayrılır.
Burada iki önemli ayrım vardır:
- CT4 2.0 LSY’nin birçok versiyonu 8L45’tir.
- CT4-V Blackwing 3.6 Twin-Turbo otomatik versiyonu 10L80 MHU’dur.
Yani “CT4 = 10L60” genellemesi yapılmamalıdır.
Cadillac CT5
Güncel ABD uygulamalarında:
- Cadillac CT5 – 2.0 Turbo LSY – RWD – 10L60 MQ2
- Cadillac CT5 – 2.0 Turbo LSY – AWD – 10L60 MQ2
eşleşmesi bulunur. 2024 GM teşhis matrisinde 2.0 LSY + MQ2 + CT5 doğrudan doğrulanır.
CT5’te motor büyüdükçe şanzıman da değişebilir:
- 2.0 Turbo → 10L60 MQ2
- 3.0 Twin-Turbo → 10L80 MHS
- CT5-V Blackwing 6.2 → 10L90 MHX
Bu nedenle özellikle çıkma şanzıman alırken yalnız CT5 adına güvenmek doğru değildir.
10L60 Normalde Nasıl Vites Değiştirir?
Sağlıklı 10L60’ın sürüş karakteri oldukça akıcıdır.
Normal kullanımda:
- D bağlantısı uzun sürmemeli,
- R bağlantısı sert vuruntu yapmamalı,
- düşük gazda 1-2-3 geçişleri düzgün olmalı,
- vites değişirken motor devri boşta kalır gibi yükselmemeli,
- sabit hızda lock-up kararlı çalışmalı,
- sıcakken vites karakteri ciddi şekilde değişmemelidir.
10 ileri olduğu için şanzımanın her zaman:
1 → 2 → 3 → 4 → 5…
şeklinde bütün vitesleri tek tek kullanması gerekmez.
Sürüş şartına göre bazı oranları atlayabilir.
Bu normaldir.
Ancak araç vitese alınırken ciddi darbe varsa Otomatik Şanzıman Neden Vuruntu Yapar? rehberindeki takoz, motor çalışması, basınç ve mekanik ihtimaller ayrılmalıdır.
10L60 Avantajları
10L60’ın güçlü tarafları:
- 10 ileri geniş oran aralığı
- 4.696’lık güçlü ilk vites
- üç overdrive oranı
- uzun yolda düşük motor devri
- geniş lock-up çalışma bölgesi
- hızlı elektronik basınç kontrolü
- RWD ve AWD uyumluluğu
- orta-yüksek tork kapasitesi
- performanslı araçlara uygun oran yapısıdır.
Özellikle CT4-V gibi yaklaşık 500 Nm üreten bir araçta hem performans hem günlük sürüş konforunu beraber sağlayabilmesi önemli avantajıdır.
10L60 Dezavantajları
10L60’ın dezavantajları daha çok teknik karmaşıklığından kaynaklanır.
- Valf gövdesi oldukça karmaşıktır.
- Basınç kontrolü çok hassastır.
- Gen 1 ve Gen 2 parçaları karıştırılabilir.
- Solenoid değişimi sonrası doğru karakterizasyon/programlama gerekebilir.
- Yanlış yağ kullanımı ciddi geçiş sorunları oluşturabilir.
- Çıkma ünite sayısı 10L80 kadar fazla değildir.
- Kavrama basıncı problemi ilerlerse onarım maliyeti hızla artabilir.
Bu nedenle 10L60 eski tip 4-5 ileri bir otomatik gibi “yağını koy çalışsın” yaklaşımıyla servis edilmemelidir.
10L60 Kronik Sorunları ve Zayıf Noktaları
10L60 genel olarak başarısız bir şanzıman değildir.
Ancak Gen 1 ve Gen 2 valf gövdelerinde teknik olarak iyi bilinen bazı aşınma bölgeleri vardır.
Ana basınç regülatörü aşınması
10L60’ın en önemli hidrolik kontrol noktalarından biri main pressure regulator valve bölgesidir.
Valf ve yuva aşındığında basınç yağı egzoz tarafına kaçabilir.
Sonuç:
- düşük line pressure,
- D/R gecikmesi,
- düzensiz vites geçişi,
- yumuşak geçiş,
- kavrama kayması,
- zamanla kavrama yanması
olabilir.
Bu aşınma hem Gen 1 hem Gen 2 10L ailesinde bilinen bir valf gövdesi problemidir.
Problem erken aşamada hidrolik olabilir. Araç uzun süre kaydırılarak kullanılırsa mekanik kavrama hasarına dönüşebilir.
Gerçek kavrama kayması Vitesin Boşa Geçmesi (Kayma) belirtileriyle karşılaştırılmalıdır.
TCC priority ve TCC regulator aşınması
Tork konvertörü lock-up kontrolü 10L60’ın önemli zayıf noktalarından biridir.
TCC priority veya regulator valfinde kaçak oluştuğunda:
- lock-up geç uygulanabilir,
- TCC slip artabilir,
- sabit hızda titreme oluşabilir,
- ATF sıcaklığı yükselebilir,
- TCC kodları görülebilir.
Gen 1 ve Gen 2 için farklı TCC regulator yapıları bulunduğu için valf gövdesi nesli doğru belirlenmelidir.
Bu nedenle her lock-up titremesinde tork konvertörünü doğrudan değiştirmiyoruz.
Tork Konvertörü Arıza Belirtileri rehberindeki mekanik konvertör aşınması ile valf gövdesi basınç kaybı ayrılmalıdır.
Solenoidlerin valf gövdesinde hareket etmesi
10L ailesinde lineer solenoidleri valf gövdesinde sabitleyen parçaların zamanla boşluk yapması önemli bir kontrol noktasıdır.
Solenoid yuvasında hareket oluşursa kontrol basıncı kaçabilir.
Sonuç:
- kötü vites kalitesi,
- farklı viteslerde rastgele sorun,
- düşük solenoid kontrol basıncı,
- kavrama basıncı kaybı
olabilir.
Bu yüzden yalnız solenoid direnç değerinin doğru çıkması, sistemin hidrolik olarak kusursuz olduğunu göstermez.
Gen 2 Feed Limit Low valf aşınması
Gen 2 10L60/80/90 valf gövdesinin önemli kontrol alanlarından biri feed limit low valve devresidir.
Bu bölgede aşınma oluştuğunda:
- P0747
- sert geçiş,
- yüksek vitesten aniden 2. vitese düşme,
- yalnız 5. viteste çalışma,
- reduced propulsion mesajı,
- kavrama hasarı
görülebilir.
Burada önemli nokta şudur:
P0747 gördüğümüzde doğrudan solenoid değiştirmek doğru değildir.
Valf gövdesindeki feed-limit devresi de kontrol edilmelidir.
Line Pressure Solenoid elektrik problemi
10L60/80/90 ailesinde P2812 veya P2814 ile birlikte sert geçiş şikâyeti oluşabilen ayrı bir durum vardır.
Belirli araçlarda problem Transmission Control Solenoid Valve 7 / line-pressure solenoid elektrik devresi ile ilişkilendirilmiştir.
Bu durumda:
- tesisat,
- konnektör,
- solenoid elektriği,
- TCM çıkışı
kontrol edilmeden valf gövdesi veya komple şanzıman değiştirilmemelidir.
Sıcakken vuruntu ve geçiş bozulması
10L60 soğukken düzgün çalışıp tamamen ısındığında vuruntu yapıyorsa hidrolik kaçak daha fazla önem kazanır.
DEXRON ULV oldukça düşük viskoziteli bir ATF’dir.
Valf gövdesindeki boşluk arttığında sıcak yağ:
- basınç kaçaklarını daha belirgin hâle getirebilir,
- kavrama dolum süresini değiştirebilir,
- geçişi geciktirip ardından sert kavrama oluşturabilir.
Bu şikâyet Araç ısınınca vuruntu başlıyor neden? rehberindeki sıcak-soğuk karşılaştırmasıyla incelenmelidir.
Tork konvertörü titremesi
Sabit hızda hafif gazla:
- titreşim,
- devir dalgalanması,
- lock-up’ın sürekli girip çıkması
hissediliyorsa TCC sistemi incelenmelidir.
Ancak:
- motor teklemesi,
- motor takozu,
- kardan/şaft,
- diferansiyel,
- lastik
problemleri de benzer titreşim oluşturabilir.
Bu nedenle yalnız sürüş hissine bakılarak konvertör revizyonu yapılmamalıdır.
Kavrama hasarı
Valf gövdesindeki basınç kaybı uzun süre devam ederse iç kavrama paketleri yeterli sıkma kuvvetini alamaz.
Bu durumda:
- devir yükselir,
- araç hızlanmaz,
- vites geçişinde flare oluşur,
- ardından sert kavrama hissedilebilir.
Mekanik balata yanmışsa artık yalnız valf gövdesi onarımı yeterli olmayabilir.
Şanzıman sesi ve uğultu
10L60/80/90 ailesinde duyulan her uğultu arıza değildir.
GM, 2020-2025 araçlarda bazı 10 ileri şanzıman seslerinin:
- yardımcı yağ pompası,
- normal hidrolik çalışma,
- belirli sıcaklık şartları
nedeniyle oluşabileceğini ayrıca belirtmiştir.
Ancak hızla artan veya metalik mekanik ses normal kabul edilmemelidir.
Her vuruntu valf gövdesi, her titreme tork konvertörü ve her kaydırma komple revizyon demek değildir. 10L60’da gerçek teşhis; hata kodları, hız sensörleri, kavrama oranları, basınç kontrolü, yağ seviyesi ve sıcaklığın birlikte incelenmesiyle yapılmalıdır.
10L60 Arıza Belirtileri
Kontrol gerektiren başlıca belirtiler:
- D’ye geç bağlanma
- R’ye geç bağlanma
- vitese alınca sert darbe
- 1-2 veya 2-3 sertliği
- belirli viteslerde flare
- yüksek vitesten beklenmedik küçültme
- yalnız belirli viteste kalma
- reduced propulsion uyarısı
- sabit hızda titreme
- TCC slip artışı
- sıcak çalışmada kötüleşen geçiş
- yağ sıcaklığının yükselmesi
- yanık ATF kokusu
- arıza lambası
Şanzıman belirli viteste kalıyorsa Limp Modu Nedir? rehberindeki elektronik koruma modu ile gerçek mekanik hasar ayrılmalıdır.
Gösterge panelinde uyarı olduğunda Şanzıman Arıza Lambası Neden Yanar? rehberindeki gibi TCM hata hafızasının tamamı okunmalıdır.
10L60 Yaygın Arıza Kodları
P0741
Tork konvertörü kavramasının beklenen lock-up performansını sağlayamadığını gösteren kod grubudur.
Kontrol edilmesi gerekenler:
- TCC slip
- DEXRON ULV seviyesi
- tork konvertörü
- TCC regulator
- TCC priority devresi
- valf gövdesi
olmalıdır.
P0741 tek başına tork konvertörü bozuk demek değildir.
P0747
Özellikle Gen 2 10L ailesinde önemlidir.
Belirtiler:
- sert vites,
- reduced propulsion,
- viteste kalma,
- beklenmedik küçültme
olabilir.
Feed Limit Low devresi bu kodun gerçek hidrolik nedenlerinden biridir.
P2812 / P2814
Line-pressure solenoid elektriksel kontrol grubuyla ilişkilidir.
Belirli 10L uygulamalarında:
- arıza lambası,
- sert vites,
- line pressure kontrol problemi
ile birlikte görülebilir.
P2817 / P2818
10L60/80/90 servis teşhisinde TCC kontrolüyle birlikte değerlendirilebilen kodlardır.
Bu kodlarda:
- TCC komutu,
- solenoid,
- hidrolik devre,
- konvertör slip
birlikte incelenmelidir.
P0730 / P073x grubu
Gerçek vites oranının komut edilen vites oranıyla uyuşmadığı durumlarda görülebilir.
Muhtemel neden:
- gerçek kavrama kayması,
- devir sensörü problemi,
- düşük basınç,
- solenoid/valf gövdesi,
- düşük yağ seviyesi
olabilir.
Oran kodu tek başına hangi kavramanın bozuk olduğunu kanıtlamaz.
Canlı Veri ve Basınç Kontrolü
10L60 teşhisinde özellikle:
- input speed
- intermediate speed 1
- intermediate speed 2
- output speed
- komut edilen vites
- hesaplanan gerçek oran
- TCC komutu
- TCC slip
- ATF sıcaklığı
- solenoid durumları
- kavrama adaptasyonları
izlenmelidir.
Dört ayrı hız sensörü olması özellikle çok değerlidir. TCM, farklı elemanların hızlarını karşılaştırarak kaymanın hangi aşamada oluştuğunu daha ayrıntılı hesaplayabilir.
Tek bir sensör veya tek bir hata koduna bakarak parça değişimi yapılmamalıdır.
10L60 Şanzıman Yağı, Kapasitesi, Filtresi ve Bakımı
10L60 hangi şanzıman yağını kullanır?
- Doğru standart: GM DEXRON ULV
- OEM GM/ACDelco: 19352619
- Kanada OEM numarası: 19352620
- 10L60, 10L80 ve 10L90 ailesi doğrudan DEXRON ULV için tasarlanmıştır.
- Motul: Motul ATF ULV, GM DEXRON ULV ile 19352619/19352620 gereksinimlerini açıkça karşılar.
- DEXRON VI kullanılmamalıdır.
- DEXRON HP kullanılmamalıdır.
- “ULV” ifadesi bulunmayan rastgele ATF kullanılmamalıdır.
Yanlış sıvının hidrolik ve sürtünme karakterine etkisi Yanlış şanzıman yağı kullanılırsa ne olur? rehberinde açıklanmıştır.
10L60 kaç litre yağ alır?
- GM güncel fluid-change / servis dolum miktarı: 7,7 litre. CT4 MQA ve CT5 MQ2 için GM’nin 2025 servis tablosunda aynı rakam verilir.
- Toplam/kuru sistem miktarı: araç ve soğutucu devresine göre yaklaşık 10–11 litre civarında değişebilir.
- Örneğin CT4 2.7 MQA uygulamasında yaklaşık 10,3 litre şanzıman, soğutucu dahil yaklaşık 10,8 litre toplam referans bulunur.
- Bazı genel kataloglarda daha yüksek toplam değerler görülmesi nedeniyle 12,4 litreyi bütün 10L60’lara ait kesin fabrika toplamı olarak kullanmıyoruz.
- Son dolum her zaman araç üzerindeki doğru seviye prosedürüyle tamamlanmalıdır.
Burada en önemli pratik rakam:
Normal servis fluid-change miktarı ≈ 7,7 litre DEXRON ULV.
Toplam kapasiteyle servis miktarının neden aynı olmadığını Otomatik şanzıman yağı kaç litre alır? rehberinde açıkladık.
Şanzıman filtresi bakımda değişir mi?
- 10L60’da karter içerisinde değiştirilebilir ATF filtresi bulunur.
- Filtreye ulaşmak için şanzımanı komple dağıtmak gerekmez.
- Karter sökülerek filtreye erişilebilir.
- GM parça sisteminde 10L60 için karter, filtre ve filtre keçesi ayrı servis parçalarıdır.
- Ağır kullanım bakım programında ATF ile filtrenin birlikte yenilenmesi öngörülür.
Bu nedenle karter açılarak kapsamlı bakım yapılıyorsa filtreyi eski bırakmak yerine durumunu değerlendiriyoruz.
Şanzıman filtresi ne zaman değişir? rehberi filtre bakımının genel mantığını açıklar.
Üretici yağı ne zaman değiştirmeyi öneriyor?
- Normal kullanım planında her araç için kısa ve sabit bir ATF değişim kilometresi bulunmayabilir.
- Ağır kullanım şartlarında GM/Cadillac yaklaşık 72.000 km / 45.000 milde ATF ve filtre değişimini belirtir.
- Ağır kullanım; yoğun şehir içi, yüksek sıcaklık, çok kısa mesafe ve zorlayıcı kullanım şartlarını içerebilir.
- Kesin bakım programında araç yılının kendi kullanım kılavuzu esas alınmalıdır.
Bizim servis önerimiz
- Sağlıklı 10L60’da 50.000–60.000 km civarı koruyucu bakım uygundur.
- Yoğun şehir içi ve sıcak kullanımda 50.000 km tarafı tercih edilebilir.
- Bu rakam bizim servis yaklaşımımızdır; bütün GM araçları için tek fabrika kilometresi değildir.
- Yanık kokulu veya kaydıran şanzımana yalnız bakım yapmadan önce teşhis uygulanmalıdır.
Otomatik şanzıman yağı kaç km’de değişir? rehberindeki gibi kullanım şartı bakım aralığının belirlenmesinde önemlidir.
Yağ değişimi nasıl yapılmalı?
- Doğru yağ olarak yalnız DEXRON ULV kullanılmalıdır.
- Normal kapsamlı servis için yaklaşık 7,7 litre hazırlanmalıdır.
- Karter açıldığında filtre ve mıknatıslar kontrol edilmelidir.
- Yağda yoğun metal veya balata parçası varsa yalnız yağ değiştirilip araç gönderilmemelidir.
- Ciddi kaydırma bulunan şanzımana agresif makine değişimi uygulanmadan önce mekanik durum kontrol edilmelidir.
- Yeni yağ yanmış kavramayı onarmaz.
Otomatik Şanzıman Kısmi Yağ Değişimi mi Tam Değişim mi Daha Sağlıklıdır? rehberinde bakım yöntemlerini ayrıca karşılaştırdık.
Yağ seviyesi nasıl ayarlanır?
- Araç tamamen yatay olmalıdır.
- Motor çalışır durumda tutulmalıdır.
- Vites konumları kontrollü şekilde dolaştırılmalıdır.
- ATF sıcaklığı teşhis cihazından takip edilmelidir.
- Seviye kontrol tapası üzerinden doğru taşma seviyesi ayarlanmalıdır.
- Kontrol sıcaklığı araç/RPO servis prosedürüne göre uygulanmalıdır; bütün 10L60 araçlara tek sıcaklık rakamı genellenmemelidir.
- Yağı yalnız “7,7 litre koyduk” diye bırakmak doğru değildir.
- Fazla dolum da eksik dolum kadar sorun oluşturabilir.
Otomatik Şanzıman Yağı Hangi Sıcaklıkta Ölçülmelidir? rehberinde ATF’nin sıcaklığa göre genleşmesini ayrıntılı anlattık.
10L60 Yağ Soğutucusu ve Sıcaklık
10L60 düşük viskoziteli DEXRON ULV ile çalıştığı için sıcaklık kontrolü önemlidir.
ATF aynı anda:
- kavramaları çalıştırır,
- line pressure taşır,
- tork konvertöründe güç aktarır,
- rulman ve planetleri yağlar,
- sistemin ısısını soğutucuya taşır.
Şanzıman fazla ısındığında:
- ATF daha hızlı yaşlanır,
- hidrolik kaçakların etkisi artar,
- TCC kayması büyüyebilir,
- iç kavramalar zarar görebilir.
Bu yüzden Otomatik Şanzıman yağı neden ısınır? rehberindeki soğutucu, yağ seviyesi ve lock-up kontrolleri 10L60 için de önemlidir.
10L60 Adaptasyon ve Fast Learn
10L60 adaptif kavrama kontrolü kullanır.
TCM zaman içerisinde her kavramanın:
- dolum süresini,
- gerekli basıncını,
- geçiş karakterini
öğrenebilir.
Ancak:
- her yağ değişiminden sonra adaptasyon sıfırlamak gerekmez,
- vuruntu var diye körlemesine reset yapılmamalıdır,
- yanmış kavrama adaptasyonla düzelmez,
- valf gövdesindeki fiziksel aşınma resetle tamir olmaz.
Valf gövdesi, TCM veya komple şanzıman işlemlerinde üretici prosedürüne göre yeniden öğrenme gerekebilir.
Adaptasyon sıfırlama ne zaman gerekir? rehberi bu ayrımı açıklar.
Valf Gövdesi Değişince Programlama Gerekir mi?
Birçok 10L60 uygulamasında evet.
Basınç kontrol solenoidleri fabrikada karakterize edilir.
Yeni valf gövdesi veya kontrol-solenoid grubu takıldığında ilgili karakterizasyon verilerinin araç kontrol sistemine aktarılması gerekebilir.
GM’nin servis parçalarında da valf gövdesi değişiminde solenoid valve characterization reprogramming gerektiği açık şekilde belirtilir.
Bu nedenle çıkma valf gövdesini takıp hiçbir programlama yapmadan kullanmak doğru değildir.
Yazılım Güncellemesi İşe Yarar mı?
Bazı geçiş problemlerinde yazılım veya yeniden öğrenme gerçekten fark oluşturabilir.
Özellikle:
- düşük kilometreli araç,
- yeni valf gövdesi,
- şanzıman değişimi,
- TCM işlemi
sonrasında geçişler öğrenme tamamlanana kadar farklı hissedebilir.
Ancak fiziksel olarak aşınmış main-pressure regulator veya TCC devresini yazılım güncellemesi onaramaz.
Şanzıman yazılım güncellemesi işe yarar mı? rehberindeki mekanik-yazılım ayrımı burada özellikle önemlidir.
10L60 Nasıl Kullanılmalı?
10L60 günlük kullanımda normal bir tam otomatik gibi kullanılabilir.
Ancak:
- araç tam durmadan D-R değiştirilmemeli,
- kaydırma varken yüksek gaz verilmemeli,
- yanlış ATF eklenmemeli,
- sıcaklık uyarısı ihmal edilmemeli,
- yağ kaçağıyla kullanıma devam edilmemelidir.
Yoğun trafikte kullanımın ATF üzerindeki etkisini Dur Kalk Trafikte Otomatik Şanzıman Zarar Görür mü? rehberinde açıkladık.
Rampada nasıl kullanılmalı?
Aracı gazla rampada sabit tutmak yerine fren veya Auto Hold kullanılmalıdır.
Gazla sabit tutmak tork konvertörünü kaymada bırakarak gereksiz ısı üretir.
Doğru kullanım Rampada otomatik araç nasıl kaldırılır? rehberinde açıklanmıştır.
Park ederken ne yapılmalı?
Eğimli yerde:
- Araç tamamen durdurulur.
- Fren basılı tutulur.
- Park freni uygulanır.
- Ardından P seçilir.
Böylece aracın yükü park kilidine bindirilmez.
Otomatik araç parkta neden zorlanır? rehberinde bu mekanizmayı ayrıntılı anlattık.
10L60’lı araç çekilir mi?
RWD ve AWD araçların çekme kuralları farklı olabilir.
Özellikle AWD CT4/CT5 araçlarda yanlış çekme yöntemi yalnız şanzımana değil dört tekerlekten çekiş sistemine de zarar verebilir.
Uzun mesafe taşımada profesyonel platform çekici tercih edilmelidir.
Genel kurallar Otomatik araç çekilir mi? rehberinde bulunabilir.
İkinci El 10L60 Nasıl Kontrol Edilir?
Araç hem soğukken hem tamamen ısındığında test edilmelidir.
Kontrol:
- D bağlantısı
- R bağlantısı
- düşük vites geçişleri
- orta gaz hızlanma
- küçültmeler
- sabit hız TCC davranışı
- sıcak geçişler
- ATF kaçağı
- hata hafızası
üzerinden yapılmalıdır.
Çıkma şanzıman alırken özellikle:
- 10L60 kodu,
- MI1 / MQA / MQ2 RPO
- RWD/AWD
- araç yılı
- TUN/seri bilgileri
- parça numarası
eşleştirilmelidir.
Çıkma şanzıman alınır mı? rehberindeki kod kontrolü bu şanzımanda özellikle önemlidir.
10L60 Şanzımanın Ömrü Ne Kadardır?
10L60 için kesin kilometre garantisi verilemez.
Şanzımanın ömrünü:
- doğru DEXRON ULV,
- yağ bakım geçmişi,
- sıcaklık,
- motor torku,
- valf gövdesi basıncı,
- TCC durumu,
- adaptasyon,
- sürüş şekli
belirler.
Doğru bakımla yüksek kilometreye ulaşabilir.
Ancak “250 bin kilometre kesin gider” veya “150 binde mutlaka bozulur” gibi ifadeler teknik değildir.
Otomatik şanzıman ömrü kaç km? rehberindeki gibi kilometreden çok gerçek şanzıman durumu değerlendirilmelidir.
10L60 Onarım ve Revizyon Maliyeti
10L60 arızasında her zaman komple revizyon gerekmez.
Sorun yalnız:
- sensör,
- tesisat,
- solenoid,
- valf gövdesi,
- yazılım,
- tork konvertörü
seviyesinde olabilir.
Tork konvertörünün lock-up balatası fiziksel olarak hasarlıysa Tork revizyonu nedir? kapsamındaki ayrı konvertör işlemi uygulanabilir.
Basınç kaybıyla uzun süre kullanılmış ve iç kavramalar da zarar görmüşse Şanzıman Revizyonu Nedir? kapsamındaki mekanik onarım gerekir.
Bu yüzden “vuruntu var = komple 10L60 revizyonu” yaklaşımı doğru değildir.
10L60 Hakkında Sık Sorulan Sorular
10L60 tam otomatik mi?
Evet. 10 ileri tork konvertörlü tam otomatik şanzımandır.
10L60 kaç ileri?
10 ileri ve 1 geri vitese sahiptir.
10L60 ile 10R60 aynı mı?
Ortak Ford-GM 10 ileri mimarisinden gelirler ancak 10L60 GM, 10R60 Ford uygulamasıdır. Komple olarak birbirinin yerine kullanılmamalıdır.
10L60 ile 10L80 aynı mı?
Hayır. Aynı temel ailede olmalarına rağmen 10L80 daha yüksek tork kapasitesine yönelik hazırlanmıştır.
10L60 ne kadar tork taşır?
Teknik piyasada yaklaşık 600 Nm sınıfında değerlendirilir. Ancak bunu bütün varyantlara uygulanacak kesin kırılma limiti olarak kullanmıyoruz.
Camaro 3.6 hangi şanzımanı kullanıyor?
2020-2024 dönemindeki 3.6 LGX V6 ve 10 ileri otomatik kombinasyonunda 10L60 MI1 kullanılır.
Camaro 2.0 Turbo 10L60 mı?
Hayır. İlgili dönem ABD teknik verilerinde 2.0 Turbo otomatik 8L45, 3.6 V6 otomatik ise 10L60 olarak ayrılır.
Cadillac CT4-V hangi şanzımanı kullanıyor?
2.7 L3B motorlu CT4-V’de 10L60 MQA bulunur.
CT4-V Blackwing 10L60 mı?
Hayır. 3.6 Twin-Turbo Blackwing’in 10 ileri otomatik versiyonunda daha yüksek kapasiteli 10L80 MHU kullanılır.
Cadillac CT5 2.0 hangi şanzımanı kullanıyor?
Güncel ABD 2.0 LSY uygulamalarında 10L60 MQ2 kullanılır.
10L60 hangi yağı kullanır?
GM DEXRON ULV kullanır.
OEM numaraları:
- 19352619 – ABD
- 19352620 – Kanada
şeklindedir.
10L60’a Dexron VI konur mu?
Hayır. 10L60 için doğru sıvı DEXRON ULV‘dir. Dexron VI ile ULV aynı yağ değildir.
10L60 için Motul hangi yağ kullanılabilir?
Motul ATF ULV, GM DEXRON ULV ile GM 19352619 ve 19352620 gereksinimlerini açıkça karşılar.
10L60 kaç litre yağ alır?
- Normal servis fluid-change: yaklaşık 7,7 litre
- Toplam sistem: uygulamaya göre yaklaşık 10–11 litre civarı
- CT4 MQA örneğinde soğutucu dahil yaklaşık 10,8 litre görülebilir.
10L60 filtresi değişir mi?
Evet. Filtre karter içerisindedir ve karter sökülerek değiştirilebilir.
10L60 yağı kaç km’de değişmeli?
GM ağır kullanım programında yaklaşık 72.000 km / 45.000 mil seviyesinde ATF ve filtre değişimi bulunur. Bizim servis yaklaşımımızda yoğun kullanımda 50.000–60.000 km civarı koruyucu bakım uygundur.
P0747 10L60’ta ne anlama gelir?
Basınç kontrol grubuyla ilişkilidir. Gen 2 10L60’da feed-limit low valf aşınması da P0747’nin gerçek nedenlerinden biri olabilir.
10L60 vuruntu yaparsa komple revizyon gerekir mi?
Hayır.
Önce:
- yağ seviyesi,
- valf gövdesi,
- main pressure regulator,
- solenoidler,
- TCC sistemi,
- sensörler,
- adaptasyon,
- motor-şanzıman bağlantıları
kontrol edilmelidir.
10L60 alınır mı?
Bakımı düzgün 10L60 genel olarak alınabilir.
Özellikle:
- doğru DEXRON ULV kullanılmış,
- soğuk-sıcak geçişleri düzgün,
- TCC titremesi olmayan,
- P0747/P2812/P2814 gibi aktif basınç kodları bulunmayan,
- D/R bağlantısı sağlıklı
bir şanzımandan yalnız “10 ileri karmaşık” diye kaçınmak gerekmez.
Genel Değerlendirme
10L60, GM’nin orta-yüksek torklu arkadan ve dört tekerlekten çekişli araçları için geliştirdiği modern 10 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımandır. Dört planet dişli seti, altı kavrama/fren elemanı ve dört ayrı hız sensörüyle oldukça gelişmiş bir kontrol sistemine sahiptir.
En bilinen uygulamaları 3.6 V6 Chevrolet Camaro, 2.7 Turbo Cadillac CT4/CT4-V ve 2.0 Turbo Cadillac CT5 modelleridir. Aynı araç ailelerinde 8L45, 10L80 ve 10L90 bulunabildiği için motor ve RPO kodu doğrulanmadan şanzıman tespiti yapılmamalıdır.
Arıza tarafında 10L60’ı diğer otomatiklerden ayıran önemli noktalar main pressure regulator, TCC priority/regulator, solenoid sabitleme sistemi ve Gen 2 feed-limit low devresidir. Bu bölgelerdeki aşınma vuruntu, gecikmeli kavrama, TCC slip, P0747 ve kavrama basıncı sorunları oluşturabilir.
Bakımda doğru yağ DEXRON ULV‘dir. 10L60 için 7,7 litre fluid-change kapasitesi bulunur; toplam sistem miktarı araç ve soğutucuya göre daha yüksektir. Filtre karter içerisindedir ve kapsamlı bakımda değiştirilebilir.
Doğru DEXRON ULV ile bakımı yapılan, sıcaklığı kontrol altında tutulan ve valf gövdesindeki basınç sorunları kavramaları yakmadan çözülen bir 10L60; hızlı vites değişimleri, geniş oran aralığı ve yüksek sürüş konforuyla başarılı bir modern GM tam otomatik şanzımanıdır.
Bilgilendirme Notu
Bu içerik, Teknik Otomatik Şanzıman tarafından otomatik şanzıman sistemleri hakkında genel bilgilendirme sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. İçerikte yer alan teknik açıklamalar, kullanım bilgileri ve değerlendirmeler farklı araç modelleri, şanzıman tipleri ve kullanım koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle sunulan bilgiler kesin teşhis, nihai çözüm veya garanti kapsamında değerlendirilmemelidir.
Aracınıza yönelik herhangi bir işlem öncesinde, doğru ve güvenli sonuçlar elde edebilmek adına uzman bir servis tarafından detaylı inceleme yapılması tavsiye edilir. Bu içerikte yer alan bilgilere dayanarak gerçekleştirilen uygulamalardan doğabilecek doğrudan veya dolaylı sonuçlara ilişkin Teknik Otomatik Şanzıman herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
